کاربرد گاز آرگون چیست ؟

 • خانه
 • کاربرد گاز آرگون چیست ؟
 • علت است از گاز آرگون در صنعت جوشکاری

  آرگون را در فرآیند های صنعتی دما بالا زمانی که نیاز به عدم واکنش پذیری باشد، استفاده می کنند. علاوه بر کاربرد گاز آرگون در جوشکاری از گاز آرگون برای ممانعت از سوخت گرافیت در کوره های الکتریکی گرافیت نیز بهره برده می شود. کاربرد گاز آرگون در جوشکاری به دلیل این است که این گاز نجیب از نظر شیمیایی بی اثر بوده و ارزانترین جایگزین نیتروژن است در مواردی که امکان استفاده از نیتروژن وجود ندارد. از طرفی هدایت حرارتی پایین و همچنین ممانعت از اکسایش کاربرد گاز آرگون در جوشکاری را مناسب می سازد.
   

  گاز آرگون چیست؟

  جایگاه گاز آرگون در جدول تناوبی عناصر در بین گاز های نجیب قرار دارد. اما، ویژگی گاز آرگون چیست ؟ که سبب شده است کاربرد زیادی پیدا کند؟ این گاز نجیب ارزان ترین در بین انواع خود است و نحوه ی استحصال آن نیز از تقطیر جزء به جزء هوای مایع به عنوان محصول جانبی تولید اکسیژن و هیدروژن مایع تعریف شده است. شاید قیمت مناسبی که دارد در کنار خواص خوب از مهمترین دلایل کاربرد گاز آرگون در جوشکاری باشد.
   

  چگونگی تولید گاز آرگون

  آرگون را از تقطیر جزء به جزء هوای مایع به دست می آورند و از آنجا که تقطیر هوای مایع برای استحصال گاز هایی همچون نیتروژن و اکسیژن استفاده می شود که عمده ترین بخش را تشکیل می دهند، آرگون به نوعی محصول جانبی محسوب شده و استحصال آن به صرفه تر خواهد بود.
   

  کاربرد های گاز آرگون چیست ؟

  در این قسمت بررسی می کنیم که گاز آرگون چه کاربردی دارد؟ علاوه بر کاربرد گاز آرگون در جوشکاری می توان به استفاده از آن در صنایع الکتریکی، تولید پنجره های دو جداره و .. استفاده کرد. علت استفاده از  آرگون در صنایع الکتریکی آن است که با رشته های لامپ واکنش نمی دهد حتی اگر دما بسیار بالا باشد. علت استفاده از گاز آرگون در پنجره دو جداره چیست؟ علت استفاده از پنجره های دو جداره ایجاد عایق صدا و گرما است. هدایت الکتریکی پایین آرگون سبب می شود نسبت به هوای معمولی عایق بهتری باشد.
  از آرگون در کشتارگاه مرغ به عنوان بیهوش کننده پرندگان نیز استفاده می کنند. در تولید بلور های سیلیکون و ژرمانیوم نیز از آرگون استفاده می شود.
   

  اطلاعات فنی و ایمنی گاز آرگون که باید بدانید:

  مشخصات و ویژگی های آرگون در جدول زیر آمده است:
  مشخصات مقدار نماد شیمیایی عدد اتمی 18 جرم اتمی 39.9 گرم بر مول نقطه ذوب C189  نقطه جوش C185.7  شعاع واندروالس 0.192 نانومتر تعداد ایزوتوپ 6 کشف شده در سال 1894
  از آنجا که آرگون گازی بی اثر است و سمی نیست، تماس با آن از نظر ایمنی مشکلی ندارد. اما باید در تنفس آن احتیاط کرد که بدن را با کمبود اکسیژن مواجه نکند.
   

  اشتراک خبرنامه در تلگرام

  Back-To-Top